حرفاي خودموني
Thursday, March 17, 2005
 
ستايش يزدان
يه بار ديگه عطر بهار به مشام ميرسه، يه بار ديگه طبيعت جون ميگيره، يه بار ديگه ميشه تو هواي مطبوع بهاري قدم زد و آرامش رو تجربه كرد، يه بار ديگه رنگ سبز بيشترين سهم رو در طبيعت به خودش اختصاص ميده.
بهار نزديكه و كم كم يك سال ديگه از دفتر عمر همه ورق ميخوره و فصل جديدي آغاز ميشه، سال نو و زندگي نو. مراسم باستاني ايراني، در همه خونه ها برگزار ميشه و سفره هفت سين چيده ميشه و همه منتظر براي شروع سال نو. بزرگترها به كوچكترها هديه ميدن و معمولاً مردم سعي در فراموش كردن كينه ها دارن. در اين اول سال از حال همسايه ات كه چند ساله كيف مدرسه بچه اش رو با اينكه كهنه شده، عوض نكرده خبر داري؟ چهره اون بچه اي كه سر چهار راه از تو خواهش ميكرد ازش گل بخري و تو چنان نگاهش كردي كه حرفش تبديل به بغضي در گلو شد و در حالي كه از تو دور ميشد به سرعت از لابلاي ماشينها گذشت تا شانسشو با يه نفر ديگه امتحان كنه، يادت هست؟
بگذريم ولي كاش ميدونستي كه هر كدوم از چيزهايي كه در سفره هفت سين چيدي، نشانه چيست؟ بيا يه قول بهم بديم كه در سال جديد حداقل، تلاش كنيم با هر دين و مذهبي كه هستيم، ايراني باشيم و سعي كنيم دليل هر كدوم از مراسم سنتي مونو بدونيم و تاحد امكان به اونها عمل كنيم.
در سفره نوروز همه چيدني ها، نمادي خاص است؛ سبزه كه رنگ سبز آن رنگ ملي ايرانيان است. سمند( سمنو) نماد باروري گياهان، سنجد نماد عشق و دلداگي، سماق چاشني زندگي، سير و سركه براي گندزدايي و پاكيزگي محيط، ماهي سرخ نمادي از آناهيتا فرشته آب، سيب سرخ نمادي براي باروري و زايش، سكه نمادي از شهريور امشاسپند(شهرياري) و آيينه و شمع و پنير ونقل و آجيل و شيريني، نمادي از فراواني و شادي هستند.
هديه دادن كه رسم بزرگان است و خوشبختانه هنوز كم و زياد، به اون عمل ميشه، پس بيا اول از همه آسموني ترين هديه، عشق رو به دلهاي خودمون هديه بديم، پليدي و ناپاكي رو از ذهنمون بيرون كنيم، سبز باشيم و پيوسته تلاش كنيم كه هر روزمون از روز گذشته بهتر باشه. باور كن كه ميشود هنوز هم عاشق بود، آزاد و بود و آزاده زيست. هنوز هم ميشود با گرماي دست، به اوج آسمانها رسيد، هنوز ميشود زندگي را از نو شروع كرد و غبار را از آينه ها گرفت. اين بهار، فرصت خوبي است. خدا را بخاطر اين بهاري ترين، بهار زندگي سپاسگزارم.نوشته شده توسط رضا 8:07 AM
Wednesday, March 09, 2005
 
روياي واقعي
خوب ِمن
بار ديگر به هواي تو در اين غروب تنها نشسته ام و به خورشيد خيره شده ام، به نور نارنجي رنگي كه سرشار از حرارت و پاكيست، و هوايي را تنفس ميكنم كه عطر تو را دارد و در خيالم كلمات زيبايت را به ياد ميآورم و عشق را تجربه ميكنم.
فرشته ي من، در سخاوت نگاه تو ميتوان يك عمر زندگي كرد و شاد زيست و با حرارت دستانت ميتوان، آتش را تجربه كرد، آتشي كه هيچ گاه خاموش نميشود و حرارت آن معناي زندگيست. ديگر نيازي به باران ندارم كه در پاكي رطوبت چشمانم كه ناشي از شوق ديدار توست، تمام دنيا عاري از پليدي ست و همه چيز زيبا به نظر ميرسد. گاه حوادث كوچك آبستن يك رويداد بزرگ هستند و چقدر خوبست رويدادي كه تو در آن باشي، كه با وجود تو هيچگاه بدي وجود نخواهد داشت. به ايوان اتاقم ميروم و به هوايي كه ديگر رنگ شب را به چهره شهر هديه داده است خيره ميشوم، ديگر آسمان شهرم پر از ستاره شده است و بادي كه ميوزد، تمام غبار غمها را از دلم پاك ميكند. بي صبرانه به انتظار آن لحظه اي هستم كه براي آن متولد شده ام، لحظه اي كه در چشمانت نگاه كنم و بگويم تمام آن چيزي را كه تنها تو لايق آن هستي.
نوشته شده توسط رضا 6:26 PM
Wednesday, March 02, 2005
 
تو
بازهم دور بودنت را از نزديكترين فاصله، از قلبم، حس ميكنم. دلم هوايت را دارد و نگاهم به شيب انتهاي خيابان دوخته شده است تا ترا ببينم. چند شب پيش در كنار ساحل بودم، تنهاي تنها و قدم ميزدم. امواج دريا با صداي خروشاني به ساحل مي خوردند و فضاي زيبايي را بوجود آورده بودن. زبر مهتاب رد پاهايم بر شن ديده ميشد و هنوز هم تنها بود. زير لب ترانه هواي حوا را ميخواندم
دل من يه روز به دريا زد و رفت
پشت پا به رسم دنيا زد و رفت
يه دفعه بچه شد و تنگ غروب
سنگ توي شيشه فردا زد و رفت
حيووني تازگي آدم شده بود
به سرش هواي حوا زد و رفت
به آينده فكر ميكردم و زندگيم. به خدايي كه در كنارم وجودش را با صداي موج به من يادآوري ميكرد و به تو. به تويي كه هنوز به خوبي نميشناسمت و در عمق نگاه پاك و بي آلايشت، آرامش را ميشود حس كرد. راحت بگم، دلم برايت تنگ شده و...
روي شنها دراز كشيده و رطوبت ساحل را با تمام وجود حس كردم و در دريايي از ستارگان و شب غرق شدم.
شعر از: محمد علي بهمني

نوشته شده توسط رضا 6:26 PM
 

Powered by Blogger

This page is powered by Blogger, the easy way to update your web site.

(Best Weblogs) بهترين وبلاگ های ايرانیPersian Weblogs Listbest weblog service provider